Radni sastanak aktiva stručnih zaposlenika Opće biblioteke Vareš, održava se svakog prvog radnog dana u sedmici. To je, uglavnom, ponedjeljkom, ponekad utorkom i vrlo rijetko nekim drugim danom. Jutrošnji sastanak je održan u dva termina, radi tekućih obaveza i pauze zaposlenika. U prvom dijelu iznesen je dnevni red koji se odnosio na samo dvije tačke, a to su: Realizacija projekta „Kako reći NE ovisnostima“ i tekućoj problematici. Spomenuti projekat nam se učinio važnim za današnju mlađu populaciju, jer smo njime htjeli aktuelizirati uvijek prisutnu brigu roditelja/staratelja za djecom tinejdžerske dobi i onog uzrasta, kada mlada osoba osjeti potrebu da se nametne društvu svojim nekonvencionalnim ponašanjem. Ta osjetljiva dob inicira i brojne krize u cjelokupnom društvu, koje se mora htjelo-ne htjelo boriti s ovakvim demonima. Zato jer su mladi naša budućnost, obaveza je društva time veća da osigura normalne uvjete za rast i razvoj mlade osobe te obezbijedi adekvatno liječenje, ako je već nastupilo stanje ovisnosti kod mlade osobe. Kažemo ovisnosti, jer je u nas ona zastupljena na više načina. To je posezanje za psiho-stimulacionim hemijskim sredstvima, i drugim sredstvima, koja pružaju trenutni privid moći i superiornosti, a kada prođe njihovo djelovanje na organizam, onda nastupa intenzivna kriza, kako tijela, tako i uma, da onaj koji prolazi kroz te krize pošto-poto nastoji da u organizam unese nove količine tih supstanci. Tako nastaje bolest ovisnosti.To je jedan začarani krug, koji čovjek svojom voljom rijetko može prekinuti. Zato je liječenje ovisnosti teško i nepredvidivo, jer se liječene osobe skoro redovno vraćaju na staro. Upravo smo zato smatrali da ovakvi projekti trebaju približiti probleme ovisnosti mlađe populacije u društvu, da bi se preduhitrila sva njihova iskušenja u koja zapadaju. Projekat će biti realiziran u vidu predavanja od strane stručnih lica, koja se bave, kako mladim osobama i razvojem njihove ličnosti, tako i samim problemom ovisnosti. U tu svrhu uradit će se promotivni materijal, kao što su leci koji će sadržavati i poruke i ilustracije, zatim plakate, pozivi a za sve navedeno poslužit će kao podloga čuvena knjiga „Mi djeca s kolodvora ZOO“, autora Christiane F. cit.“ Christiane F. s dvanaest je godina u omladinskom klubu Evangelističkog centra u Berlinu počela pušiti hašiš, s trinaest je u diskoteci prvi put kušala heroin.Postala je ovisnicom. Ujutro u školi, poslijepodne s prijateljima narkomanima na berlinskom kolodvoru Zoo, u potrazi za mušterijama s kojima će prostitucijom namaknuti novac za drogu. Majka dvije godine nije znala za dvostruki život svoje kćeri. Christiane u ovoj knjizi detaljno i otvoreno govori o tajnama djece za koje se najčešće prvi put dozna tek kada ih droga ubije.“ Za ovo djelo kao podlogu našeg projekta, odlučili smo se iz više razloga. Kao prvo, to je svevremensko štivo mladih ljudi i onih koji tek upoznavaju svijet odraslih i tamo bi da se što bezbolnije uključe. Knjiga je dostupna u svakoj javnoj biblioteci, kao i školskoj. Može poslužiti svakoj mladoj osobi kao opomena, kao pouka, kao preporuka za zdrav život, ne dozvoljavajući sebi da dolaze u dodir s bilo kojim sredstvom koje stvara bolest ovisnosti. Angažujući stručna lica da govore o svim opasnostima koje sobom nose sredstva ovisnosti, mi ćemo pokušati kroz ovaj projekat odgovoriti na sva eventualna pitanja naših mladih u vezi s tim, nadajući se da će steći mnogo veće znanje o ovoj temi, a time i sigurnost u sebe i odlučnost da se bore protiv bilo kojih poriva, koje im mogu nanijeti štetu i njihovim porodicama, te društvu u cjelini. Termin za realizaciju je predviđen krajem tekućeg mjeseca s tim da se mora prilagoditi nekim učesnicima, odnosno predavačima, koji imaju svoje tekuće obaveze. U sklopu ovog projekta, odabrano je i nekoliko naslova na temu ovisnosti, kojima ćemo upotpuniti naš bibliotečki fond. U nastavku sastanka, govorilo se o tekućoj problematici u našoj Biblioteci, gdje je Direktor Ilijana Gavran-Radojević iznijela nove podatke vezane za rad i uvjete rada zaposlenih, zatim o ogrjevu, epidemiološkoj situaciji te najavila pokretanje kreativnih radionica. Drugi dio jutrošnjeg sastanka iskorišten je za iznalaženje najboljeg tehničkog rješenja u vezi s sadržajem, odnosno, detaljima na promotivnom  materijalu u vezi s gore spomenutim projektom.

Očekujemo Vaš dolazak!