Naš radni sastanak predviđen za prvi radni dan u sedmici, jutros je bio nešto pomjeren za kasnije. Razlog tome je uobičajena gužva ponedjeljkom, kada se iz sekunde u sekundu izmjenjuju iznenadne obaveze, intervencije, koje našim zaposlenicima stvaraju kratkotrajnu obavezu. Tema koja je dominirala i ovim sastankom, kao i onim prethodnog ponedjeljka, bila je vezana za realizaciju projekta kojim se želi apostrofirati na očuvanju i njegovanju narodnog stvaralaštva Vareša i okoline. Mi smo aplicirali na neke javne pozive projektom, kojim se htjelo dati na važnosti sakupljanja „narodnoga blaga“. Ovo narodno blago predstavlja ukupnost dešavanja na polju kulture i etnografije, tj. one oblasti, koja opisuje i proučava materijalnu, društvenu i duhovnu kulturu (život, običaje, vjerovanja i dr.) pojedinih naroda. Naš vrijedni sakupljač ili bilježnik svih tih dešavanja, Zdravo Stanišić, dao je brojne i dragocjene podatke za buduća pokoljenja, koja smo i mi htjeli ovim projektom osvježiti te im dati na važnosti. Ovaj put ćemo predstaviti Zdravino rodno mjesto i još neka, na kojima je boravio, pratio dešavanja i o tome ostavio lijepe i dragocjene uspomene. Nizom aktivnosti u našoj Biblioteci, sali Općinskog vijeća Vareš te kroz radio-emisiju vareške postaje „Radio Bobovac“, preko YouTube platforme, bit će prikazani neki od sadržaja vezanih za naznačenu temu. Mi se nadamo da će ovaj naš trud - da okupimo učesnike ove prezentacije i da oni pokažu to što će biti doprinos Zdravinom bilježenju „narodnoga stvaralaštva“ , biti nagrađen pozitivnim ocjenama i novim prijedlozima da u budućnosti nastavimo sa ovakvim aktivnostima. Svim učesnicima našeg programa u okviru kojeg će nastupiti muzičari, etnolozi, ljubitelji očuvanja tradicije i onog što zovemo nematerijalna kultura, želimo  uspjeh u predstavljanju i dobru saradnju i sa drugim sakupljačima narodnoga blaga. Manifestaciju predstavljanja i realizacije našega projekta, planirali smo dana 14.10. 2021.godine u 16 h u prostorijama sale Općinskog vijeća Vareš, a u slučaju dodatnih aktivnosti ili kakvih izmjena, dio programa bi mogao biti održan i u prostorijama Opće biblioteke Vareš. Planirana je i izložba fotografija sa održanih smotri kulture, zatim za tu namjenu posebno tehnički obrađenih starih fotografija, novinskih članaka, zabilježenih reportaža koje govore o svakodnevnom životu ljudi s vareškog kraja, nekih rijetkosti kao prirodnih pojava, dešavanja u društvu, u oblasti sporta i sl. Sav navedeni materijal prilagođen je javnoj prezentaciji. Nama ostaje da sve navedeno organizujemo na najbolji način i da pružimo priliku našim gostima – i gostima našega grada, da na najbolji način pokažu kako se voli zavičaj i kako se on čuva u srcu: kako drugima kazati da je Vareš imao najbolje ljude, domaćine, kulturu, živu riječ i onu koju zovemo „umjetnost i kreativnost“. Sve je to Vareš imao u obliku i opsegu kakvi su se rijetko mogli vidjeti i čuti i zato je na nama da se kultura sjećanja trajno očuva. Kao što je to uvakat a i sada radio naš vrijedni sugrađanin Zdravo Stanišić. Ovim povodom ćemo se još jednom preko naše fb stranice, putem „Radija Bobovac“ i javnim oglasom, detaljnije obratiti svima onima koji prate naš rad te navesti planirani program i termine održavanja. Zasad je planirano oko šezdeset minuta programa, kao i izložba, ali, zbog vremenske razlike, moguća su neka prilagođavanja, ako bude potrebe za njima. Ostale tačke dnevnog reda našeg jutrošnjeg, radnog sastanka, ticale su se uspješno realiziranog projekta „Naj korisnik“, koji je podržala Fondacija za bibliotečku djelatnost Sarajevo, statusa biblioteka na području ZDK-a, sindikalnih aktivnosti i uvijek prisutnog pitanja vezanog za povećanje plaća zaposlenih u ustanovama kulture ZDK-a, zatim o regresu za tekuću godinu te o načinu rada u vezi s najnovijim vijestima o povećanom broju zaraženih korona virusom. Očekujemo Vaš dolazak!