Ponedjeljak je i već je krenulo radno. Održan je naš radni sastanak, kao i svakog drugog ponedjeljka, ako je on ujedno i naš prvi radni dan. Dnevni red bijaše doista zanimljiv. U uvodnom dijelu spomenut je Javni poziv koji je objavio Fond za zaštitu okoliša F/BiH. Biblioteka je planirala da aplicira na ovaj javni poziv jednom od već ranije osmišljenom idejom, kojom bi se olakšao rad u sadašnjem prostoru. Riječ je o utopljavanju prostora i to na nekoliko načina, jer je problem zagrijavanja velikog radnog prostora prisutan koliko i sami početak rada Biblioteke. Ova aplikacija je još u fazi pripreme, a da li će do njene ukupne realizacije doći, zavisi od nekoliko subjekata. S obzirom da je Opća biblioteka Vareš jedna od rijetkih javnih ustanova kojoj nije riješeno osnovno pitanje, a to je trajni smještaj, izgledno je da će i dalje ostati na trenutnom statusu, tj. podstanarskom. Ovo je, po našoj evidenciji  već peto smještajno mjesto i mi, zaposlenici, ne znamo šta će se dalje u budućnosti dešavati u vezi s tim. Činjenica je da je njen osnivač općina Vareš i da je samom Odlukom o osnivanju (04.01.1958.godine) Općina stvorila sebi obavezu da za potrebe Biblioteke osigura, kako sredstva za rad, tako i mjesto boravka, odnosno, njen trajni smještaj. Izvjesno je da Biblioteka zahtijeva smještaj u frekfentnom dijelu grada i da periferna lokacija ne dolazi u obzir. Također, uvjeti za smještaj knjižne građe, koja je sama po sebi jako osjetljiva na klimatske i ostale faktore, zahtijeva ozbiljnost i stručnost u dodjeli prostora. Drugim riječima, oni koji su odlučivali da Biblioteci dodijele trenutni prostor koji koristi, imali su, svakako, u vidu navedene parametre, tako da možemo slobodno reći da je ovo jedino i najbolje rješenje za Biblioteku. S obzirom na činjenicu da je knjižni fond ove Ustanove izuzetan i po obimu i po raznovrsnosti te da njenih sedam odjeljenja zahtijeva poseban pristup u organizaciji posla unutar istih, to je još jedna potvrda da se rješenju trajnog smještaja ove naše Biblioteke treba prići krajnje ozbiljno i odgovorno. Sve ovo navodimo iz razloga što se nadamo da će naš Osnivač i dalje biti našom glavnom podrškom, kada je u pitanju smještaj i pomoć oko nekih osnovnih potreba. Činjenica je da je naša Općina već odavno pokazala punu podršku našem radu i to čini već dugi niz godina, kao što su to i naši sugrađani, naši korisnici i mnogi drugi simpatizeri koji Biblioteci pružaju svaki vid pomoći i saradnje. Upravo zbog ovakvog „stanja na terenu“ smatramo da svima njima i Vama dugujemo iscrpne informacije o našem radu i našim potrebama i zato iznosimo detaljno sve ono s čim se susrećemo u našem radu. Nadalje, na dnevnom redu bijaše govora i o naša dva interna izdanja, čija promocija treba uskoro da se realizuje. Riječ je o našim izdanjima: „Plavo nebo iznad Vareša“ i „Vareš – sjećanje na ljude i događaje“. Mnogo smo sretni zbog činjenice da su pronađeni sredstva i način da oba izdanja ugledaju svjetlo dana. Promocija je planirana 03.09.2021. godine, a to znači da ćemo imati dovoljno vremena da izvršimo pripreme oko realizacije načina i mjesta promocije. Oba izdanja su jako zanimljiva i jako važna za promociju našeg grada Vareša, kako u povijesnom pogledu tako i u turističkom i svakom drugom. Mnogo je prostora dato i u jednom i u drugom izdanju o specifičnosti ovoga podneblja te o ljudima i događajima koji su obilježili povijest ovoga grada. Mi smo iskoristili naše kapacitete, dobru i kvalitetnu saradnju sa našim korisnicima te sve druge rasurse koji su nam bili na raspolaganju, da na poseban način iskažemo zahvalnost što živimo i radimo baš ovdje u Varešu. Također, dužni smo istaći i podatak da nećemo stati sa ova dva izdanja, nego ćemo nastojati da ih u budućnosti bude još više. Na kraju dodajemo i podatak u vezi s pokretanjem „Ljetne čitaonice“, da je njena tehnička priprema pri kraju, te da smo uspjeli nabaviti dva suncobrana, stolove, stolice i ostalo. Također su na pomolu i neka druga idejna rješenja, kako bi ova čitaonica dobila svoj puni smisao i opravdanje. Nadamo se Vašoj posjeti.