Naš jutrošnji radni sastanak koji vodi direktor Ustanove Ilijana Gavran-Radojević, dipl.komp. i dipl.bibl., započeo je kao naša prva radna aktivnost – najranije. U uvodnom dijelu, riječ je bila o potrebi odgovora danskoj izdavačkoj kući „new.era Publikations International ApS, koja izdaje i vrši distrubuciju djela L. Ron Hubbarda. Godine 2006. L. Ron Hubbard je od strane Guinnessovih svjetskih rekorda, proglašen svjetski najaktivnijim autorom s 1.084 naslova, kao i autorom s najviše prevedenih djela. Inače, spomenuti autor objavljuje djela iz oblasti  sajentologije, te još neka druga religiozna djela. Našoj Biblioteci je nedavno po drugi put uručena donacija nekih njegovih djela, pa je, samim tim stvorena jedna – za nas vrlo ugodna obaveza, da se ovoj Izdavačkoj kući zahvalimo u ime svih budućih korisnika ove vrijedne donacije, a također i za najavljenu i treću seriju doniranih knjiga. Naravno, sve najavljene aktivnosti, bit će ozvaničene jednom kvalitetnom prezentacijom u našoj čitaonici i to u nekom od narednih mjeseci tekuće, kalendarske godine. Ovaj izvještaj ponedjeljkom ne bi bio potpun, kada ne bismo spomenuli i naše kultne police ? . Evo, napokon, i one su u završnoj fazi. Samo se čeka konačni dogovor sa izvođačem oko nekih tehničkih detalja. Izvjesno je, dakle, da će one uskoro biti na raspolaganju stručnom osoblju, koje je već u fazi izrade plana u vezi s razvrstavanjem naslova iz pojedinih oblasti. Nadalje, Federalni Fond za zaštitu okoliša, objavio je nedavno Javni konkurs za dodjelu sredstava za realizaciju programa – projekata iz oblasti kojom rukovode, pa će slijedom te informacije i naša Biblioteka aplicirati nekom od već pripremljenih ideja. Naime, stručni zaposlenici zajedno sa Direktorom i menadžmentom, već su s početka godine, donijeli strateški plan o dodatnom opremanju Biblioteke te o uvođenju dodatnih aktivnosti koje bi poboljšale učinak našeg stručnog osoblja kada su u pitanju usluge korisnicima, kao i obezbjeđenje aktuelnih informacija iz oblasti bibliotekarstva. Očekujemo, svakako, da će naša ideja kojom ćemo aplicirati na spomenuti Javni poziv, biti podržana. Naša dva interna izdanja: „Plavo nebo iznad Vareša“ i „Vareš – sjećanje na ljude i događaje“ su u fazi pripreme promociju. Doduše, jedno je spremno za štampu i samo se čeka poziv iz štamparije da neko dođe po primjerke, a ovo drugo je  odštampano nešto ranije tako da se svi radujemo dvostrukoj promociji, s obzirom da je epidemiološka situacija u Varešu dosta povoljnija, nego je to ranije bila. Novina u jutrošnjem dnevnom redu, bijaše ideja našeg Direktora i još nekih kolega, da se ljetni period i činjenica povoljnije epidemiološke situacije, obilježe pokretanjem „Ljetne čitaonice“. Ideja je općeprihvaćena od strane svih zaposlenika uz dodatne prijedloge, koji se tiču pratećih detalja u vezi s korištenjem bibliotečkih usluga. Naime, ideja pokretanja „Ljetne čitaonice“ je prilika da se korisnicima naših usluga omogući korištenje i onih primjeraka građe, koji se, inače, ne izdaju van biblioteke. To su: periodika, časopisi, zavičajna građa, stručna građa. S obzirom da je prostor ispred biblioteke – predviđen za spomenutu čitaonicu, pokriven WF signalom, te onim uslugama, koje su mogli koristiti samo u čitaonici. Dodatno će uz svakodnevne bibliotečke usluge, korisnicima biti ponuđeno neko osvježenje iz vlastitog programa: sok, čaj, kafa, nes i tome slično, što će, naravno, zavisiti od mogućnosti, zatim nekih nepredviđenosti i sl. Planiramo postaviti zaštitu za sunce u vidu suncobrana većeg obima, zatim će tu biti postavljeni stolovi, stolice, laptopi i ostala neophodna oprema za istraživanje bibliotečke građe. Koristimo priliku, evo, da Vam uputimo jedan apel u vidu male pomoći u tehničkoj pripremi i realizaciji ove naše ideje. Naime, u nedostatku sredstava, pozivamo Vas ako biste imali na raspolaganju spomenuti suncobran većeg obima, da nam posudite na korištenje i to u periodu od 01.07. do 31.08.2021.godine, kada smo planirali rad „Ljetne čitaonice“. Ako Vam se sviđa ova naša ideja, javite nam se. Bili bismo jako obradovani ako budete saglasni sa nama i ako nam budete eventualno ponudili i dodatne ideje. Mi imamo volju, imamo razrađen program aktivnosti, imamo bibliotečku građu – samo nedostaju korisnici ? . Ideju ove čitaonice još jednom pozdravljamo kao originalnu i inovativnu, svakako, jer će korisnicima omogućiti, između ostalog, i časopise/novine: Kolektiv, Preporod, Concilium, Život, Motrišta, Zeničke sveske i brojne druge, kao i raznovrsnu periodiku, stručnu građu, zavičajnu eksponatsku građu, zatim sve do sada izdate „Biltene“ našeg giganta Eastern Mininga te ostala informativna glasila, kao što su „List Bobovac“, „Izviđač“ , izdanja Turističke zajednice ZDK-a i Vareša i sl.

Mnogo je razloga da nam dođete. Čekamo Vas!