Jutros, a to nam je naš zadnji radni dan u ovom mjesecu, održan je radni sastanak i ujedno nam bio jutarnja „budilica“, poslije jučerašnje kiše, gdje smo većina nas proveli lješkareći i odmarajući u svojim toplim domovima. Upravo smo u ovakvom raspoloženju i započeli jutrošnju konverzaciju, a potom uozbiljivši se, krenuli s dnevnim redom. Naš direktor Ilijana Gavran-Radojević, upoznala je prisutne o dosadašnjim aktivostima, vezanim za potrebu reorganizacije prostora, koji mi interno zovemo „Stručno odjeljenje“. Iz izloženog se dalo zaključiti da je protekli mjesec prošao u brojnim aktivnostima, vezanim za stručnu obradu knjiga, izradu i slanje novih projekata, kao i redovnu fluktuaciju knjižne građe. Naime, i ovoga mjeseca zabilježen je veliki broj izdatih i vraćenih knjiga, koje naši korisnici svakodnevno pozajmljuju i iz koji crpe znanje i informacije. Raduje nas činjenica da je raspon po pitanju starosne dobi korisnika doista zanimljiv: on se kreće od dvije godine pa do osamdeset i dvije godine i to je ono što će u Varešu biti prepoznatljivo kada je u pitanju kultura druženja s knjigom. Jer, tradicija ne umire tako lako. Nadalje, Direktor je informisao prisutne da je naše „Plavo nebo iznad Vareša“ u redu za čekanje da se odštampa i da nam valja s radosnim iščekivanjem dežurati pored telefona, kada će uslijediti obavijest da je knjiga napokon gotova. Ovo je za nas vrijedan i značajan projekat u kojemu smo svi učestvovali – zaposlenici i naši brojni sugrađani. Svaka saradnja s našim korisnicima, s ljudima koji prate naš rad, može rezultirati samo dobrim i zato je važno kazati da je komunikacija među ljudima neophodna, važna i najvažnija. Nadalje ćemo nastojati da ovo izdanje animiramo u budućnosti, kako bi potakli i druge donatore da nam odobre sredstva za dodatno štampanje. Također, na jutrošnjem meniju, bijaše i pitanje u vezi s policama i s tim u vezi „naše puste želje“ s jedne strane i mogućnosti s druge strane. Pomalo je i frustrirajuće za one koji redovno čitaju ovu našu rubriku ponedjeljkom, jer nijedan naš protekli izvještaj nije prošao bez spominjanja polica za knjige. One su za nas od najveće važnosti ovoga ljeta, jer želimo stvoriti novi ambijent pogodan za planirane aktivnosti s našim mladim korisnicima. Također, police o kojima smo govorili, omogućit će bolji pristup stručnoj građi, ali, svakako, da mogu poslužiti i kao podloga za nove ideje, koje će uskoro uslijediti u vezi s reorganizacijom Arhiva 1 i Centralnog odjeljenja. Pogotovo je važno riješiti ovo pitanje kada govorimo o smještaju školskih lektira za osnovnoškolce. Dužni smo jutros uvrstiti informaciju vezanu za našu obavezu prema kolegama iz susjednih biblioteka a odnosi se na međubibliotečku saradnju. Naime, i protekle sedmice ona je bila realizirana kroz nekoliko pošiljki upućenih u pravcu nekih gradova unutar ZDK-a. Još jednom se potvrdila činjenica da je bibliotečki fond Opće biblioteke Vareš raznovrstan, značajan, poseban. Uz podatak da je prisustvo korona virusa i kod nas u Varešu omela neke aktivnosti pa i i one planirane u Biblioteci, možemo kazati da smo i pored toga, iskoristili svaku mogućnost da ostvarimo saradnju i sa korisnicima bibliotečkih usluga, ali sa kolegama, sa onima koji podržavaju naš rad i ulažu u njega. Zato je ukupni protekli period za našu Ustanovu ocijenjen kao izuzetno plodan i uspješan i to iz više razloga. Ove sedmice će se izvršiti pripreme za doček novih korisnika, prihvat novih naslova koje nam naši ljubazni sugrađani svakodnevno poklanjaju, za izvještaj o radu, zatim za pripremu prisustvu seminaru za stručno osposobljavanje – napredni kurs, te za brojne druge poslove koji se tiču posredovanja između korisnika i bibliotečke građe s kojom trenutno raspolažemo.

Uz poziv da nam dođete, srdačno Vaši: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.