Radni sastanak stručnog osoblja Biblioteke održan je jutros u uobičajenom terminu. U uvodnom dijelu sastanka, bilo je nabrojano nekoliko uspješno završenih projekata. To su bile prijave na javne pozive onih institucija, koje podržavaju rad ustanova iz oblasti obrazovanja, kulture, sporta. Tako je i naša Biblioteka na adrese spomenutih institucija poslala nekoliko ideja, kojima je, između ostalog, htjela poboljšati kvalitet rad, kao što je to rad sa korisnicima, stručna obrada novopridošlih naslova unutar našeg internog programa, kao i COBISS-a, te poboljšati neke druge aktivnosti, vezane za čuvanje bibliotečke građe. Nadalje, govorilo se i o našem internom izdanju „Plavo nebo iznad Vareša“, gdje je izraženo njegovo uspješno privođenje kraju. Naš Direktor se pohvalno izrazio na dobro urađenom poslu, dobroj koordinaciji Urednika publikacije i onih koji su zaduženi za tehničku obradu, tako da je sve rezultiralo minimalnim utroškom sredstava. U tom smislu treba istaći činjenicu da će ostati dovoljno prostora za povećanje broja štampanih primjeraka. S obzirom da već duži period u ovoj rubrici spominjemo navedenu publikaciju, samo da kažemo da nam je ona od izuzetne važnosti, jer predstavlja krunu naše saradnje sa mladima, sa Varešanima svih uzrasta, koji su s toliko ljubavi podržali naš poziv za dostavu fotografija zavičaja – Vareš i okolina Vareša. Zbog toga ona za nas ima višestruko značenje i zbog toga ju nekoliko puta zaredom spominjemo. Direktor Ilijana je u nastavku sastanka iznijela podatke vezane za odobreni projekat, kojim je naša Ustanova dobila podršku u ideji unutrašnjeg uređenja bibliotečkog prostora. Naglasila je da zbog sveukupnosti nepovoljne epidemiološke situacije, nije bilo moguće realizirati navedeni projekat ranije, zbog činjenice da se kasnilo s uplatom sredstava na račun Biblioteke, tako da će biti potrebe za prolongiranjem datuma realizacije. Ovo je naročito važno istaći zbog nastupajućeg ljetnog perioda, jer ono podrazumijeva  odsutnost radnog osoblja zbog korištenja godišnjih odmora, a to ima itekakvu važnost kada je u pitanju razvrstavanje i prenošenje s police na policu hiljada i hiljada naslova bibliotečkog fonda. Svakako da će trebati jedna dobra organiziranost stručnog osoblja kada se steknu uslovi za navedene radnje i pogotovo one koje se tiče rada sa korisnicima. Jedan dio prijave na javne pozive odnosi se i na naše najaktivnije korisnike pa će i u tom pravcu biti dovršeno dosadašnje selektiranje. Nadalje, na dnevnom redu  sastanka, izraženo je zadovoljstvo zbog činjenice da smo sve zahtjeve za međubibliotečku saradnju, uspješno realizirali i da je blagovremeno odgovoreno svim zahtjevima naših kolega, koji su, kao i mi  u obavezi nabavke traženih naslova za svoje korisnike. Dio našeg stručnog tima koji čine Amerita i Vedrana, dali su sve od sebe da se traženi naslovi dostave i u Tešanj, Zavidoviće, Maglaj, Zenicu, Kakanj itd. Isto tako, uspješno je odgovoreno i zahtjevu Župnog ureda iz Borovice, koji je trebao određenu zavičajnu građu, gdje je naša zaposlenica Fata zajedno sa prethodno spomenutim kolegicama, izdvojila i pripremila iz zavičajne građe sve ono što se odnosilo na tražene teme. Veliki je posao urađen u protekloj sedmici i zato smatramo da ga treba posebno izdvojiti. Raduje nas činjenica da naša Biblioteka posjeduje tako rijetku i bogatu bibliotečku građu i čini nam čast da smo imali priliku da spomenutu građu pripremimo i damo na korištenje što je i svrha našega posla. I njeno čuvanje, svakako! Još jednom je naglašena potreba svakodnevnog podsjećanja na dugogodišnje dugovanje pozajmljenih naslova, gdje se mole oni koji su posudili određene naslove, da nam ih napokon vrate. Čak je spomenuta 2007., 2009.godina kao godine kada su izdati na korištenje pojedini naslovi, a koji ni do dan danas nisu vraćeni. Da ne spominjemo ove, relativno novijeg datuma, kao što su 2014., 2015. godine itd. Zato, molimo sve Vas koji ćete ovu našu rubriku i danas pročitati da provjerite nije li među vlastitim naslovima u nekoj od vaših kućnih biblioteka zalutao i onaj s pečatom Opće biblioteke Vareš. Molimo, dakle, sve dužnike da nam vrate pozajmljene naslove – bez ikakve bojazni da će zbog toga imati neprijatnosti. Samo neka ih vrate! Na kraju sastanka bilo je još riječi o redovnim poslovima koji se odnose na prijem i obradu novopridošle bibliotečke građe, o klasificiranju onih naslova koji su sve do sada bili „može i tamo, a može i ovamo“, a sve zbog različitosti autorova mjesta rođenja i nastavka života u drugoj državi. Brojni su takvi primjeri i u domaćoj i u stranoj književnosti. Ovom informacijom je jutrošnji radni sastanak bio završen. Očekujemo sve Vas!