Naš radni sastanak održan je jutros s obzirom na činjenicu da je zbog prvomajskih praznika jučerašnji dan bio neradni. Sastanak je počeo informacijom o objavi Javnog poziva za dostavljanje prijava radi dodjele sredstava s tri transfera: Transfer za kulturu, Transfer za omladinske projekte i aktivnosti i Transfer za zaštitu kulturno-historijskih spomenika. Sva tri su predviđena da se finansiraju iz Budžeta Zeničko-dobojskog kantona za 2021. godinu. Predloženo je nekoliko projektnih ideja od kojih je u najuži izbor ušao jedan dio zavičajne građe te jedan broj ličnosti Vareša. Radi se o ideji očuvanja zavičajne građe, a to znači da će se raditi na pronalasku najboljeg rješenja tzv. „nosača“ zapisa o Varešu i okolini, njegovoj bogatoj povijesti s posebnim osvrtom na kulturna dešavanja. To je segment koji je za Opću biblioteku Vareš posebno zanimljiv, s jedne strane, a s druge strane zato što je u dosadašnjoj prikupljenoj građi najmanje „svjedoka“ iz kulturnih zbivanja vezanih za život Varešana tokom cjelokupne njihove povijesti na ovom prostoru. Velika je to oblast za proučavanje i zato je dat` poseban akcenat na kulturu ovih ljudi iz čijih redova je vijekovima odlazilo u svijet bezbroj pojedinaca, koji su znali i više i bolje od prosječnih znalaca. Povijest bilježi veliki broj talentovanih ljudi koji su nastavili da se usavršavaju u svojoj oblasti i zbog toga će naša Ustanova učiniti sve da se sačuva uspomena na te ljude dajući im tim činom, prije svega, priznanje o veličini njihova djela, a naročito zbog činjenice da su ime svoga rodnoga grada ispisali zlatnim slovima u analima gdje se povijest nikada ne briše. To je jako važno za sve Varešane i sve generacije u budućnosti. Primarno je bilo da se jutros apostrofira na ovim vrijednostima, jer, nikada ne treba dozvoliti zaborav na ljude, koji su svojim djelom učinili iskorak u vremenu i unaprijedili misao te s tim u vezi i nečije živote u njihovoj ukupnosti. Projektne ideje moraju imati svoju originalnost, ne trebaju se ponavljati, ali, svakako, moraju imati u svojoj osnovi jednu sliku realnosti od koje su uvijek polazi. Realnost gledana našim očima je trenutna situacija u našem gradu, gradu gdje je život zaustavljen, gdje se pomalo nazire pomak u zapošljavanju što je i najvažniji podatak, ali i činjenica da se moramo pomjeriti nekako s ovih pozicija, gdje nas je korona virus usporio, prorijedio, onemogućio druženje, rad u grupi, rad koji podrazumijeva angažiranost većeg broja ljudi, odlaske i dolaske, posjete i s tim u vezi otvaranje grada posjetiocima: ljudima iz cijelog svijeta koji bi u Vareš donijeli i novac i ideje. Trenutno se oporavljamo svi i, eto, s novim idejama krećemo u nove pobjede. Nadalje, sastanak se nastavio u istom pravcu. Analizirana je nova mogućnost dobijanja na prostoru u našoj čitaonici i to na način da smo krajnje ozbiljno i konstruktivno raspravljali o tipu polica za knjige koje se moraju u što skorije vrijeme realizirati. Naime, odobrena donacija od strane Fondacije za bibliotečku djelatnost, podržala je ovaj naš projekat i mi bismo njime riješili dugogodišnji problem odlaganja stručne literature na mjesta kamo pripadaju. Glavobolju našem stručnom osoblju stvara činjenica da je svakim danom sve veći priliv novih naslova, a samim tim i suženje prostora za njihov adekvatan smještaj. Čak smo se malo i našalili u vezi s policama, jer je jedan od kolega predložio da se objavi interni, javni poziv za sve naše kreativce-arhitekte, dizajnere, čija je uža specijalnost uređenje enterijera radnog prostora. Pa, evo, za sve one s dobrom voljom i one koji bi imali nešto da kažu na navedenu temu – dođite k nama, predložite nam nešto dobro, da bi i vama i nama sutra bilo još bolje. Zajedno smo jači, nije li tako!? Radni sastanak je imao još nekoliko tačaka vezanih za neka naša interna događanja, u čemu smo bili jednoglasni podržavši našeg Direktora.

Očekujemo Vaš dolazak!