Radni sastanak upriličen za ovo ponedjeljsko jutro, počeo je informacijom o našem internom izdanju, a radi se o foto-albumu „Plavo nebo iznad Vareša“. Urednik knjige je Vladimir Ruf, po zanimanju prvostupnik informacijskih znanosti. On je na mail Biblioteke uputio konačnu verzije spomenutog izdanja, koja bi u konačnici trebala imati ukupno 108 stranica. Jutros je naš direktor, Ilijana Gavran-Radojević, dipl.kom. i dipl.bibl., putem projektora predstavila nama zaposlenicima tu pred-konačnu  verziju, želeći se konsultovati s nama o eventualnim dopunama. Foto-album je podijeljen prema već otprije predloženoj Vladinoj metodologiji u kojoj su po starosnoj dobi autora razdvojeni poezija i proza, a prispjele fotografije navedene abecedno prema njihovim autorima. Izrazito atraktivne fotografije Vareša i okoline u kojima sve boje dominiraju na svoj način, govore puno o ljepotama ovoga kraja, o bogatstvu koje je priroda stvorila i o samom vareškom nebu kao posebnoj inspiraciji i temi, koja je i sadržana u naslovu izdanja. Izražena je zahvalnost svima onima koji su učinili da ovo izdanje ugleda svjetlo dana, čemu se zaposlenici ove Ustanove na čelu sa Direktorom mnogo raduju. Sastavni dio ovog tzv. „Zapisnika radnog sastanka“ je i tekst Konkursa, koji objavljuje Udruženje bibliotekara ZDK-a. Ovim Konkursom se pozivaju svi ljubitelji lijepog pisanja – kratkog pa i onog dužeg, u stihu ili u prozi, da izraze svoju kreativnost i pošalju na naznačenu adresu nešto od navedenog, napisanog u njihovom stilu, onako, kako bi oni željeli da se njihova kreativnost uobliči i oboji u boje njihove ljubavi. Sve Vas, dakle, pozivamo da se aktivno uključite u ovaj Javni poziv i time učinite ljepšim našu i Vašu svakodnevnicu. Unaprijed zahvaljujemo u ime Udruženja i u ime naše Biblioteke svima onima, koji će poslati svoje radove. Stigla je i kratka obavijest iz Resornog ministarstva u vezi s Odlukom Vlade ZDK-a koja se tiče Budžeta za 2021.godinu. Uočene su neznatne promjene u odnosu na prethodnu godinu. Nadalje, obavljena je i kratka konsultacija u vezi s narednim prijavama na javne pozive ustanova, institucija, Vlada susjednih zemalja, Vlada na nivou kantona i Federacije, na koje je do sada naša Biblioteka redovno prijavljivala svoje projekte. U jednom dijelu će se izvršiti i određene izmjene kada je u pitanju stav Opće biblioteke Vareš i svih javnih poziva. Na kraju sastanka upućena je, kao i do sada, podrška onima kojima je narušeno zdravlje zbog kontakta sa korona virusom i s tim u vezi želja za brzim oporavkom.

Očekujemo Vaš dolazak!