Radni sastanak je u nas ponedjeljkom, kao što već znate. Sastajemo se u prostoru naše čitaonice. Kao što to protokol i nalaže, direktor Ustanove, naša Ilijana, kreće s pozdravnim riječima. Pridružujemo se i mi – nas preostalih pet zaposlenika, da bi razgovor poslije samo minut-dvije prešao u sasvim službeni tok. Uobičajeni uvod već izvjesno vrijeme je osvrt na tzv. korona stanje u gradu, kako bismo makar na ovaj način pružili podršku našim sugrađanima. U tom smislu već je, izvjesno vrijeme, uvedena „svakojutarnja“ praksa da na poseban način izdvojimo nekoga od zaposlenika  Doma zdravlja Vareš, kako bi se svima zaposlenima u ovoj ustanovi, zahvalili na ogromnom trudu i pažnji, koju ovi humani ljudi pružaju svim pacijentima, Varešanima, a naročito onima koji su došli u kontakt s korona virusom. Njima svakako treba pružiti pomoć i kao našim susjedima i kao našim sugrađanima uz onu stručnu pomoć, koju im osoblje Doma zdravlja svakodnevno pruža. To smo dužni kao ljudi, to smo dužni kao humanisti i kao članovi zajednice upućeni jedni na druge u ovim izuzetno teškim vremenima. Sastanak je nastavljen bibliotečkim temama. U očekivanju svjetskog Dana knjige, naše kolege iz Udruženja bibliotekara ZDK-a pripremaju određene aktivnosti, tako da će i naša Biblioteka podržati sve ono što nam bude u vidu informacije saopšteno kao rezultat konačnih dogovora. Inače, Udruženje funkcionira već duži period i na svim članovima je da se  maksimalno angažiraju  kako bi ova struka dobila na značaju i bila prepoznata u društvu na pravi način. U tom smislu su već data konkretna zaduženja oko izrade našeg svečanog panoa na temu „Dan knjige“, gdje je rok do četvrtka u ovoj sedmici. Kao i u nekoliko prethodnih sastanaka, Direktor je informisao prisutne o aktivnostima vezanim za naša interna izdanja čija se realizacija i promocija pripremaju već izvjesno vrijeme. Da se ne zaboravi! Nadalje je spomenuta naša obaveza kao javne, kulturne i obrazovne ustanove, prije svega, da se aktivno uključimo kao podrška našim školarcima, koji i dalje prate online nastavu. Koliko je to, ustvari, složen proces, mnogi možda i ne znaju, zbog činjenice da izvjestan broj naših učenika nema priključak na Internet, niti tehničko sredstvo za praćenje nastave. Ovim putem pozdravljamo odluku BH Telecoma da omoguće praćenje nastave u većem obimu, koji  do sada nije bio zabilježen. Također, navodimo i rukovodstva škola i njihovu odluku da sva raspoloživa sredstva (kompjuteri, laptopi) daju na raspolaganje učenicima, tako da je i naša Ustanova iskazala spremnost da bude podrškom našim učenicima u mjeri u kojoj je to izvodljivo.  Jedna od jutrošnjih tema odnosila se i na nabavku kancelarijskog i drugog materijala, potrebnog za naše svakodnevne aktivnosti. Ono što je posebno bilo predmetom diskusije na samom kraju sastanka je činjenica završetka sezone grijanja, ali, u našem Varešu je još uvijek hladno i praktično je nemoguće ostvariti planirane radne zadatke u nezagrijanom prostoru. Zato su se pronašla alternativna rješenja u vidu kakvog-takvog loženja po principa „ubaci u peć sve što ti dođe pod ruku“ pa iz tog razloga, evo, većina zaposlenih u našoj Biblioteci svako malo proviri u kotlovncu, provjeravajući da li peć poskakuje i čuje li se pucketanje. Inače smo, prirodno, talenti preko svake mjere, kada je u pitanju stvaranje dobrog ugođaja i radne atmosfere. Nama zima ništa ne može. Kao ni korona virus.

Očekujemo Vaš dolazak!