Radni sastanak kolektiva Opće biblioteke Vareš, održava se svakog ponedjeljka u zavisnosti od obaveza našeg Direktora ili situacije kada se obilježavanje nekog od praznika podudari sa ponedjeljkom. Jutros je sastanak održan u punom sastavu. Na samom početku, naš direktor Ilijana Gavran-Radojević pozdravila je sve one se uspješno oporavljaju od infekcije korona virusom s obzirom da je naš Vareš donedavno bio proglašen mjestom u BiH sa velikim brojem oboljelih. Nažalost, određeni broj zaraženih nije izborio bitku za svoje zdravlje i mi, kao kolektiv, s te strane izražavamo riječi podrške u suosjećanja s njihovim porodicama, prijateljima, kolegama. Sastanak je nastavljen narednom temom, a ona se ticala rješenja o godišnjim odmorima zaposlenih, gdje je naročiti upit postavljan u rubrici „Korištenje odmora u dva dijela“. Nadalje, naglašena je pravovremena reakcija na izvršavanje obaveze prema Fondaciji za bibliotečku djelatnost, koja je našoj Biblioteci podržala projekat stručnog usavršavanja. Na sastanku je rečeno da je uplata po tom osnovu izvršena i da se čeka poziv odgovornih u NUB BiH koji se bave stručnim osposobljavanjem bibliotekara za rad u softveru COBISS. Već smo ranije naveli da je naš glavni kreator zapisa u spomenutom programu Amerita Likić, koja je i prijavljena za dalje stručno usavršavanje. Ovo ističemo iz razloga što su obaveze po pitanju pravdanja namjenskih sredstava nešto s čim naša Biblioteka već odavno ima uređen sistem realizacije. Jedna od tema jutrošnjeg sastanka je i već u više navrata spomenut foto-album „Plavo nebo iznad Vareša“. S obzirom da je i njegovo izlaženje naša obaveza pravovremenog pravdanja sredstava dodijeljenih Odlukom Fondacije za izdavaštvo Sarajevo, to je i bilo razlogom da se ovo interno izdanje Biblioteke još jednom spomene u tom kontekstu i da preostale aktivnosti koje su u nadležnosti Biblioteke utvrde i ubrzaju. Riječ je o recenziji i s tim u vezi su date dalje smjernice. Jutros je dato i saopštenje u vezi s sezonom grijanja koja se uskoro završava, ali vremenske prilike će sigurno uticati na to da se ona i ispoštuje sa datumom zvaničnog završetka. Ovdje koristimo priliku da se Načelniku Općine još jednom zahvalimo na brizi u vezi s obezbjeđenjem ogrjeva za Biblioteku, koji i pored činjenice obaveza po osnovu osnivačkih prava, čini i dodatni napor da Općoj biblioteci Vareš osigura optimalne uvjete za rad, što vrlo često prelazi i okvire datih mogućnosti. Jedna od tema sastanka bila je i informacija o poklon knjigama koje naši sugrađani rado daruju Biblioteci. S obzirom na to da mnogi od njih insistiraju da im se ime ne spominje mi, evo, koristimo priliku da se svima iskreno zahvalimo na vrijednim donacijama. Želja nam je, svakako, da animiramo naše sugrađane da u što većem broju dođu u našu Biblioteku i da koriste njene usluge. Mi smo ovdje, prije svega, zbog njih i njihove potrebe da uz lijepo i dobro, korisno štivo na najbolji način provedu dane kada je najbolje ostati kod kuće i ne izlagati se nikakvim opasnostima u vezi s prisustvom korona virusa. Nažalost, on će nam i dalje ostati glavnom temom s kojom se budimo i započinjemo dan. On je vezan za brigu o našem zdravlju, zdravlju naših najbližih i zato, udružimo snage da bismo što prije i što bezbolnije izašli iz ove borbe. Vjerujemo da smo jači pa zato, hajdemo da to i dokažemo na način da poštujemo upute struke i Kriznog štaba, organiziranog radi naše zaštite od spomenutog virusa.

Očekujemo Vaš dolazak!