S danom kašnjenja jer jučer bijaše blagdan USKRS kolegama koji ga obilježavaju, jutros je održan radni sastanak, kojim već duži period u nas počinje radna sedmica. U uvodnom dijelu, Direktor je dao osvrt na jučerašnji dan u kojemu je Biblioteku posjetila delegacija Doma zdravlja Vareš zahvaljujući se na našoj podršci njihovom radu. U vezi s tim samo da naglasim da su trenuci u kojima jedni s drugima razmjenjujemo zahvalnost radi obostrane podrške, doista, nešto što se ne bi trebalo zanemariti u svakodnevnom komuniciranju. Ostala je na kraju i velika, uz osmijeh, naravno,  „glavobolja“  - kuda s onolikom tortom - pa se i to riješilo. Započeti projekat kojemu je rok predaje do kraja sedmice, bit će završen u ovih dan-dva te se i o njemu ukratko iznijelo ono najbitnije. Namijenjen je našoj mladoj korisničkoj populaciji, kojima uvijek treba edukacija iz određenih oblasti života, a tiče se njihove budućnosti. Naredna informacija koja je iznesena na sastanku odnosila se na realizaciju već podržanog projekta, kojim smo htjeli za naš stručni fond obezbijediti kvalitetne police, i on još čeka na realizaciju. Istaknuto je da, što se tiče naše spremnosti za njegovu realizaciju, pripreme su već prije obavljene i s tim u vezi donesen plan o rasporedu građe, kako bi ona što bolje poslužila našim korisnicima. Nadalje, iz  Banke kod koje je deponovan naš Žiro-račun, stigla je obavijest o potrebi kompletiranja dokumenata, kojim se naša Biblioteka predstavlja u poslovnom svijetu kao pravni subjekt. Neophodna je, dakle, dostava dokumentacije s određenih adresa. U vezi s izlaskom našeg internog izdanja „Plavo nebo iznad Vareša“, možemo navesti da je ono, praktično, završeno s tim da se ima dovršiti recenzija. Izdanje će biti obima nekih 100-injak stranica uz slike u boji i meki uvez. Date su i određene smjernice o našim obavezama kada ovo izdanje izađe iz štampe, kao što je npr. pitanje otkupa i sl. Nedavno je na naš bibliotečki mail stigla ponuda iz daleke Danske, a nju je proslijedila jedna reklamna agencija nudeći knjige na poklon. Riječ je o knjigama iz oblasti psihologije, koje su organizovane u deset tomova. Odlučeno je da se našoj Biblioteci dostavi jedan takav komplet u nadi da će isti imati svoje korisnike. Spomenuta agencija, inače, vrši distribuciju ove građe u sve zemlje regiona, a sjedište joj je u Sarajevu. Na kraju sastanka, razgovarano je i o nekim internim, administrativnim pitanjima koja zahtijevaju što skorije odgovore. Riječ je o našoj unutarnjoj organizaciji posla, kao i o rasporedu dana predviđenih za korištenje godišnjih odmora i sl. Na samom kraju, kao i do sada, Direktor je uputio riječi podrške onima koji su oboljeli od korona virusa, koji se oporavljaju uz apel zaposlenima na maksimalan oprez tokom rada sa korisnicima, preuzimanja knjiga, kao i o etici vladanja u uslovima opasnosti od zaraze korona virusom na nekom od javnih mjesta.

Budimo podrška jedni drugima, slogan je jutrošnjeg sastanka.

Kolektiv Opće biblioteke Vareš