Ponedjeljkom u utorak – radni sastanak

Zbog ranije preuzetih obaveza, naš Direktor je jutros održao radni sastanak s zaposlenicima Biblioteke. Kao što smo već objasnili, ovi naši sastanci ponedjeljkom imaju za cilj da upoznaju zaposlenike s planiranim aktivnostima u narednih pet radnih dana, s obzirom na činjenicu da su subote i nedjelje u nas neradni dani. Uglavnom, ovi sastanci su od velikog značaja za našu Ustanovu, jer nas pripreme za one situacije u kojima je potrebno reagovati pravovremeno, profesionalno i svakako – timski. Ovo timski je naročito važno apostrofirati, jer je bibliotečka djelatnost kojom se mi bavimo specifična po mnogočemu što obavezno podrazumijeva rad u grupi i s grupom smatrajući to, prije svega prednošću iz više razloga i svakako rukovodeći se mišlju „ da jedan čovjek ne može znati koliko više njih“. Zato napominjemo da je posao kojim se mi bavimo u našoj Biblioteci jedan od najljepših i svakako jedan od onih koji vam pružaju beskonačno mogućnosti za rad, istraživanje, kreativnost i priliku, prije svega, da komunicirate sa bezbroj različitih ljudi svih uzrasta. Sve ovo navodimo iz razloga što je upravo ovo „načelo timskog rada“ jučer imalo svoj tzv. „zorni“ primjer pošto smo imali jedan poseban korisnički zahtjev u vezi s zavičajnom građom. Naredna informacija ticala se odgođenih odlazaka u Maglaj i Sarajevo, a oni su pomjereni zbog pojačane opasnosti od korona virusa. Direktor Biblioteke je trebao prisustvovati obilježavanju 63-e godišnjice od osnivanja Opće biblioteke Maglaj, a naša stručna zaposlenica Amerita Likić je trebala krenuti na trodnevni napredni kurs za rad u softveru COBISS. Druga tematska cjelina odnosila se na trenutnu – pa možemo slobodno reći – alarmantnu situaciju u našoj zemlji, kao i u našem Varešu, a to je nagli porast broja oboljelih od korona virusa ili onih čiji članovi porodice prolaze kroz ove zdravstvene neugodnosti. Naglašeno je još jednom da se korisnici upozore na nošenje maske i da bez iste ne ulaze u Biblioteku, kao i za radno osoblje koji, isto tako, bez maske ne mogu obavljati poslove rada sa korisnicima. U tom smislu, produžen je i tzv. karantin za netom vraćene knjige, koje se odlažu na posebno mjesto i tamo proborave određeno vrijeme – sada produženo. U cilju kontrole nad klijentima i sprečavanja zloupotrebe posjedovanja  računa u bankama - računi pravnih subjekata, UniCredit Banka kod koje je deponovan Žiro-račun Biblioteke, tražila je dostavu ažuriranih podataka, koji legitimišu istu u sistemu pravnih subjekata u našem slučaju pri ZDK-u. Dostava podataka zahtijeva i rok tako da će već u toku današnjeg dana biti reagovano po tom pitanju. Kao četvrtu tačku današnjeg sastanka, Direktor je izvijestio prisutne o dosadašnjim poslovima u vezi s pripremom za štampu našeg foto-albuma s nazivom „Plavo nebo iznad Vareša“. Preciziran je i broj stranica, kao i format, moguće mjesto štampanja, cijena po jednom primjerku, vrsta uveza i sl. tako da se spomenuta publikacija već nazire u rukama, čemu se mi, svakako, radujemo zajedno sa svima onima čiji će radovi i fotografije biti objavljene. Sredina je mjeseca, a to znači da je napravljen i presjek dosadašnjih, tekućih potrošnji kancelarijskog materijala, materijala za čišćenje prostora, ogrjeva i sl. Napravljen je plan nabavke nedostajućeg i sredstva te način dopreme. Direktor Ilijana Gavran-Radojević je, kao i u prethodnim svojim istupima na ovim sastancima, još jednom zamolila sve zaposlene da se maksimalno zaštite od mogućeg kontakta sa korona virusom, da zaštite druge nošenjem maske, držanjem distance, pranjem ruku poslije svakog kontakta s knjigom i uopšte boravka u nekoj od prodavnica, javnih ustanova, ulice i sl. Izrazila je žaljenje zbog trenutne situacije u gradu, zbog gubitka dragih sugrađana stradalih od korona virusa, ali i onih koji su zbog bolesti ili nekih drugih okolnosti otišli iz naše sredine. Moramo biti jedinstveni, složni, susretljivi, odgovorni – moramo čuvati jedni druge. To nam je zajednička obaveza!

Kolektiv Biblioteke je uz sve sugrađane, uz naš Vareš i sve ljude koji prolaze kroz teške trenutke kada su životi njihovih najbližih u opasnosti, prije svega, zbog korona virusa. Onima koji su oboljeli želimo brz i uspješan oporavak. Našim korisnicima poziv da nam dođu, svakako, još danas!