Jutrošnji radni sastanak je održan u „krnjem“ sastavu, jer je, trenutno, dio kolektiva na godišnjem odmoru. Jednako sadržajan i praktičan, svakako, bio je pregled aktivnosti iz prethodne radne sedmice, gdje su se evidentirale i određene poveznice za naredne teme, čija realizacija je u toku. Naime, već na početku sastanka, spomenuta je večerašnja književna večer pod nazivom „Večer ljubavne poezije“, gdje će se čitati ljubavna poezija vareških pjesničkih nada i onih, koji su već godinama ozbiljno bave pisanjem. Naime, naša Ustanova već dugi niz godina podržava domaće pisce, i sve one koji imaju afinitet prema nekoj od oblasti zanimanja u kojoj je prepoznat njihov talenat i ljubav. Tako će i večeras po prvi put biti pročitano nešto što je dosad bilo skriveno među koricama knjige; tek da se zna da i u ovom sivilu koji nam je nametnulo prisustvo korona virusa, pjesničke duše ne miruju, kao ni oni koji uvijek imaju nešto kazati u cilju općeg dobra. Već smo ranije rekli da će redove ispisane ljubavlju, svi zainteresirani moći poslušati večeras oko 19 sati preko You Tube platforme iza koje stoji ime Ivan Lovrić. On je ljubazno ustupio dio svoga prostora na čemu smo mu zahvalni. Jutros su obavljene i završne konsultacije u vezi s biografskim podacima onih, čija će poezija biti pročitana. Tu su: Izo, Drago, Mladenko, Franjo, Advija, Ibrahim, Vera, Karla, Edo, Antun, Emina, Amina, Andrea i drugi, kojima se unaprijed zahvaljujemo na ljubaznosti i trudu što će nam prirediti nezaboravno druženje. U ime ljubavi! U ime „Dana zaljubljenih“! Ovo je, svakako, skromni doprinos naše Opće biblioteke Vareš da određenim resursima podrži plemenitu ideju, a to je da se održi kontinuitet kulturnih događanja u gradu Varešu, makar i na ovaj simbolični način. Jedna od tema jutrošnjeg sastanka bilo je i prikupljanje sredstava za vlastita izdanja koja će uskoro biti i zvanično najavljena naslovom i brojem te idejom koja je bila razlogom njihova izdavanja. Riječ je o foto-albumu sa naslovom „Plavo nebo iznad Vareša“ i o drugom koje se tiče rada odjeljenja Zavičajna zbirka Opće biblioteke Vareš. Naravno, ključni problem oko oba naslova su materijalna sredstva te je u tom smislu tražena i dodatna podrška od naših kolega iz susjednih biblioteka: ista je rezultirala na najbolji način i to velikom podrškom. Želimo još jednom podcrtati važnost izdavačke djelatnosti radi očuvanja podataka bitnih za svaku sredinu i ljude u njoj. Za ovu radnu sedmicu je najavljena je i naša obaveza prema završnom računu te će u tom smislu biti provedena i evidencija stanja raspoloživog inventara i sredstava za rad. Napomenuto je da će se posebno obratiti pažnja na ona sredstva koja su godinama u posjedu Biblioteke, a koja  se već odavno ne koriste.Također, spomenuta su i zaduženja u vezi rada s korisnicima te evidencije o zakašnjelom vraćanju posuđene knjižne građe u situaciji trenutne raduciranosti s radnim osobljem. Izražena je i nada da će vrijeme pred nama ublažiti posljedice koje je nametnulo prisustvo korona virusa, a koje se ogleda u činjenici nabavke dobrih i kvalitetnih novih naslova, zanimljivih u svakom pogledu i prilagođenih svim uzrastima.

Očekujemo Vaš dolazak!

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.