Ponedjeljak u nas je dan kojim počinje radna sedmica, a to znači da se tim povodom planiraju aktivnosti za navedeni period. Na početku našeg radnog dogovora, dat je pregled stanja materijalnih sredstava u vezi s našim vlastitim izdanjem koje se uskoro očekuje. Zahvala svakako ide našim kolegama iz susjednih biblioteka koji su podržali našu ideju da krenemo aktivnije sa vlastitim izdanjima. S obzirom da je na pomolu realizacija i našeg drugog projekta vezanog za izdavanje foto albuma pod nazivom „Plavo nebo iznad Vareša“, to je svakako poticaj da se radi i na narednim projektima koji će, prije svega, prednost dati domaćim autorima, odnosno – domaćoj pameti, ljudima koji su rođeni ovdje, odrasli ovdje, započeli svoje školovanje ovdje i krenuli u svijet kako bi njihov talenat, trud, potencijal dobili bolju šansu za potpunu realizaciju. Naša obaveza je da ti ljudi nikada ne budu zaboravljeni te iz tog razloga Zavičajno odjeljenje  Opće biblioteke Vareš, čuva kao dragocjenost svaki materijalni trag o njima i njihovim djelima, radu, uspjesima. Nadalje, jedna od tema našeg jutrošnjeg radnog sastanka bila je i najavljena večer „Ljubavne poezije“, koja je planirana u naredni ponedjeljak, 15.02.2021.godine, a koju možete pogledati preko YouTube platforme u 19 sati. Organizator večeri je udruženje „Moja prva nota“ na čelu sa profesorom Igorom Hingerom. Ne treba posebno naglašavati da je i ovom prigodom predviđeno recitiranje stihova o ljubavi iz pera domaćih pjesnika, Varešana. Naime, i ovaj put je data šansa i prednost, svakako, našim zavičajnim piscima  da pokažu svoj talent i svoju vještinu u oblasti književnosti i lijepe riječi. Po dosadašnjoj evidenciji, njih oko desetak će imati priliku predstaviti svoje stihove. Zato je naša radost dvostruka, jer, prije svega, u doba kada su sva javna i masovna okupljanja svedena na minimum pa samim tim i književne večeri, to je njeno održavanje u Varešu i radost i ponos. Zaista, treba biti zahvalan svim vrijednim ljudima ovoga grada, koji se bore na svoj način da entuzijazam i vedri duh ovih ljudi ne izgube na njihovoj tradicionalnosti i ljepoti. Jer, Vareš je u tom pogledu desetljećima davao  svijetu samo najbolje. Zato sve Vas pozivamo da se družite sa knjigom, sa onima koji će Vam prenijeti korisnu informaciju te da  bi svoj život upotpunili i zarad općeg dobra.

Očekujemo Vaš dolazak!

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.