Po već ranije ustanovljenoj praksi i ovaj ponedjeljak u našoj Biblioteci započeo je radnim sastankom, gdje se analizira protekla radna sedmica i iznosi plan aktivnosti za tekuću. Kao prvu tematsku cjelinu izdvajamo prispjeli akt koji je nam je proslijedilo Resorno ministarstvo, a tiče se postupka vakcinisanja kao vida zaštite od korona virusa. Aktom se zahtijeva pojedinačno izjašnjavanje o tome da li netko želi da se vakciniše ili ne te da se na osnovu toga sačini spisak radnika i isti dostavi do određenog roka. Kao druga tema jutrošnjeg sastanka bila je najava „Večeri ljubavne poezije“ u organizaciji udruženja „Moja prva nota“ ne čijem je čelu profesor Igor Hinger. Ponuđeno je i našoj Biblioteci da uzme aktivno učešće u realizaciji večeri, što je, svakako, prihvaćeno te su u tom smislu data i konkretna zaduženja sa rokom izvršenja. S obzirom da je tema večeri „ljubav“ to će, svakako biti zadovoljstvo „ispratiti“ ovaj lijepi kulturni događaj u našem gradu. Večer je najavljena za 15.02.2021.godine u prostoru koji podržava trenutnu epidemiološku situaciju u našoj zemlji. Nadalje, kao treća tematska cjelina, navedena je informacija o toku realizacije projekta, koji je podržala Fondacija za bibliotečku djelatnost Sarajevo. Radi se o opremanju bibliotečkog prostora novim policama, radi njegovog što boljeg funkcionisanja. Izražena je potreba za većim prostorom, jer to zahtijeva svakodnevni priliv novih naslova. Što se tiče rada u softveru COBISS čiji smo korisnici već od 2007.godine, dosadašnji rad je rezultirao brojkom od nekih 24.000 bibliotečkih jedinica koje su dosad obrađene u spomenutom programu i koje se mogu svakodnevno istraživati putem linka „bh.cobiss.net“. Inače, naša Biblioteka redovno prati nova saznanja iz oblasti bibliotečke djelatnosti te svoje stručno osoblje putem projekata upućuje na stručno usavršavanja, koje godinama organizuje NUB BiH u Sarajevu. S tim u vezi je i podatak da se naša Biblioteka ubraja u jedne od najaktivnijih članica ove grupacije, tj. porodice biblioteka članica COBISS-a. Na samom kraju sastanka, kao peta tačka dnevnog reda, iznesena je informacija u vezi s povratom pozajmljenih naslova, koji su već duži period kod naših korisnika. Istaknuto je da su mnogi od njih vratili dugujuće knjige, ali, isto tako, ima i onih koji dosad nisu reagovali  na našu obavijest o dugovanjima. Ovom prilikom ih molimo da to što prije učine, jer smatramo da nema potrebe zadržavati knjige duže nego je to predviđeno našim Pravilnikom. Naravno, svi oni koji su kod nas privilegovani u tom smislu – učenici, studenti, istraživači, već odavno koriste mogućnost usmenog dogovora sa našim stručnim osobljem, koje vodi evidenciju o dužem zadržavanju knjiga radi potrebe. Molimo sve naše korisnike da poštuju rokove koji su predviđeni za korištenje posuđene bibliotečke građe.

Očekujemo Vaš dolazak!

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.