Uvezano godište "Bobavca" za 2020.Opet je ponedjeljak, a ponedjeljkom dogovaramo o aktivnostima za ovu radnu sedmicu i rezimiramo ono što je ostalo iza nas u protekloj. Ohrabrujuće je da su naši korisnici u velikom broju vratili pozajmljene naslove. Čekamo još ponekog, ali, vjerujemo da će i oni koji to nisu uradili, doći s osmijehom držeći u rukama - onako sramežljivo, posuđene knjige, koje su iz nekog razloga jednostavno zaboravili na vrijeme da vrate. Usput i napomena da u slučaju izgubljene knjige, mogu u zamjenu -  na nekom od vareških kioska, kupiti i to vrlo povoljno naslov, koji bi bio adekvatna zamjena izgubljenom ili da nam ostave novac da bismo umjesto njih mi jednostavno kupili knjigu te ih time oslobodili epiteta „dužnik“.  Kakogod bilo, mi iz naše Biblioteke prijateljski sugerišemo da sva zaostala dugovanja knjiga, možemo i trebamo riješiti na jednoj drugarskoj, prije svega, osnovi te da nema razloga da bilo tko od dužnika osjeća neugodnost tim povodom. Ovo je, također, bilo temom uvodnog dijela našeg radnog sastanka ponedjeljkom. Nadalje, u vezi s najavljenim isključenjem struje na dan 25.01.2021. godine za područje grada, dogovoren je način rada s posebnim akcentom na rad peći za centralno grijanje, kada postoji opasnost zbog prekida rada pumpe koju pokreće struja. Inače, ovo je period kada svi pravni subjekti razmjenjuju „Otvorene stavke“, šaljući svojim poslovnim partnerima obavijesti o eventualnim dugovanjima iz prošle, kalendarske i poslovne godine. Tako je i na adresu Biblioteke došlo nekoliko takvih „kuferti“. Zaključak: nemamo dugovanja! Također, kraj mjeseca je i vrijeme kada se nabavlja potrošni materijal za održavanje prostorija Biblioteke, kao i dezinfekcionih sredstava po uputama „Kriznog štaba Vareš“ zaduženog za praćenje stanja u vezi s korona virusom, koje smo, inače, u obavezi pratiti i poštivati. Na sastanku je iznesena i informacija u vezi s podrškom kolega iz susjednih biblioteka a tiče se našeg najavljenog vlastitog izdanja. Također, precizirano je i povećanje knjižnog fonda iz opusa nekih vareških autora na čemu se velikodušno zahvaljujemo aktuelnom Načelniku općine Vareš, koji kao naš Osnivač aktivno učestvuje u servisiranju naših obaveza prema subjektima i pojedincima od kojih zavisi rad Biblioteke. Redakcija lista „Bobovac“ je tokom protekle 2020.godine našoj Biblioteci na vrijeme dostavljala po jedan primjerak za svaki mjesec te je zahvaljujući tome „uvezano“ svih dvanaest brojeva u pripadajuće godište. Zahvaljujemo se, svakako, odgovornim licima navedenog lista, kao i onima iz postaje „Radio Bobovca“, koji svakodnevno u eter šalju korisne informacije za građane općine Vareš sa kojima naša Biblioteka ima i više nego dobru saradnju – i pomoć. Za ovu radnu sedmicu, data su i konkretna zaduženja zaposlenima u cilju blagovremenog odgovora na sva pitanja i zahtjeve naših korisnika i poslovnih saradnika. Prioritet je, svakako, obezbijediti korisnicima dobru i kvalitetnu informaciju koja je i osnova našega rada. Očekujemo Vaš dolazak!

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.