Danas je petak, 15.januar 2021. godine do kada je u prostorijama čitaonice Opće biblioteke Vareš otvorena izložba fotografija, koje su dostavili ljubitelji prirodnih ljepota koji žive tu, u Varešu i širom svijeta. Javnom pozivu koji je naša Biblioteka uputila putem oglasnih ploča na teritoriji općine Vareš, zatim putem bibliotečke fb stranice te pozivom koji je bio istaknut na samom ulazu u našu Ustanovu, odazvali su se brojni naši sugrađani, gdje je njih 74 ušlo u uži izbor na osnovu reakcije pratilaca naše fb stranice.

Komisija u sastavu: Ilijana Gavran-Radojević, Fata Trklja, Amerita Likić, Vedrana Mirčić i Jasmina Šijak, bodovala je prispjele fotografije, a tema koju je predložila naša zaposlenica Amerita, bila je najpribližnija ideji koju smo zamislili ovim projektom te je jednoglasno i usvojena. Glasila je : “Plavo nebo iznad Vareša“. Od ukupno 191 prispjele fotografije, njih 36 je ušlo u najuži izbor. Tri su nagrađene simboličnim nagradama, dok su preostale ocijenjene – isto kao i prve tri,  kao vrhunske i kao prepoznatljive kada je Vareš u pitanju, jer predstavljaju ljepotu vareškog okoliša, njegova prirodna bogatstva i sve ono što je autorima fotografija zapelo za oko u datom momentu. Naslov asocira na netaknutu, varešku prirodu, na njegovo karakteristično, nebesko plavetnilo, koje dominira nad nepreglednim šumskim zelenilom, rudonosnim brdima te onim što je industrija i dugogodišnje bavljenje rudnim bogatstvima izgradila te učinila urbanim i udobnim za život. Sve je to u jednoj svojevrsnoj simbiozi, koja je ugodna oku posmatrača, željnog neobičnosti i svakako ljepote.

Nabrojano čini neponovljivu sliku vareškog krajolika, vareškog jedinstvenog pejzaža, koji je  prepoznatljiv, koji Varešani vole i svi ljubitelji prirode, oni koji su imali priliku doći ovdje i uživati u njenim čarima. Prispjele fotografije govore o čudima prirode i njenom bogatstvu, koje su ljudi na ovim prostorima stoljećima koristili da bi svoj život učinili boljim, udobnijim, ljepšim. Zato možemo kazati da -  fotografijama ispričana priča – je, ujedno i životna priča naših Varešana. Priroda je bila garant njihova opstanka na ovim prostorima. Hranila je generacije naših ljudi, izgradila Vareš ovakav, kakvog ga imamo trenutno, ali – govori nam i o drugoj strani vareške povijesti, nimalo lijepe i nimalo vesele. Naime, i ovdje su nekada pristizali brojni okupatori, nepozvani i željni pljačke, željni vareškog bogatsva da ga prisvoje, da ga ugrade u vlastite živote lišavajući domaćeg čovjeka svakog prava nad njim. Zato je Vareš bio važan kroz povijest ove naše BiH, bivše nam zajedničke države pa i šire, jer su njegova prirodna bogatstva, između ostalog, stoljećima korištena, kako za izgradnju privrednih subjekata, infrastrukture, jačanja cjelokupne privrede određenih mjesta i područja tako i za  bogaćenje pojedinaca. Sve to fotografije ispričaše! Donesoše nam tu misao. Donesoše nam i duh prošlih vremena i ovaj sada – okrnjen, ali živući.  Onima koji makar malo poznaju povijest Vareša i njegov nastanak, razvoj, stagnaciju dali su novi motiv i potakli na razmišljanje, koliko, zapravo, srcem učestvujemo u očuvanju vareškog okoliša, koliko želimo dobro našem gradu, koliki doprinos dajemo da se ne uništava vareško bogatstvo i koliko dozvoljavamo da nam vrijeme nepovratno protiče, a da ništa lijepo i korisno nismo učinili za svoj grad. Zato je važno istaći da su svi oni koji su nam poslali fotografije na temu „Plavo nebo iznad Vareša“, učinili  nešto dobro i korisno za Vareš. Makar to simbolično bilo! Predstavili su ga na najljepši način svima nama. Zabilježili su svojim objektivima tu neponovljivu ljepotu trenutka. Jer, ona je samo naša, takva: i plava, i zelena, i siva, i bijela, i crna, i oker. Osunčana i zato topla, zlatasta, ali i zaleđena, kristalno bijela, koja iskricama dodiruje površinu pa onda se vine u nebo; ona svjetluca, poskakuje tu i tamo od snježnog brežuljka do dalekih brda pa onda otkravljena prelazi u magličaste horizonte one koji najavljuju proljeće i daju naslutiti život koji se budi. Probudile su i nas te divne, fascinirajuće fotografije s kojih nam se smiješi život u svim njegovim manifestacijama: naš život u vječitoj povezanosti s prirodom, jer bez nje nema ni čovjeka. Zato smo odlučili – mi ispred naše Opće biblioteke Vareš, da Javnim pozivom animiramo naše sugrađane, a napose naše korisnike, da učine napor i da svojom impresijom pretočenom na dostavljene fotografije, kažu koliko, zapravo, vole ovaj jedinstveni grad na planeti Zemlja. Volimo ga i mi još jače, još intenzivnije, jer, naprosto – nemamo drugog, rezervnog. Odabirom naslova cijelog projekta, želimo još jednom naglasiti kako  živimo u najljepšem gradu za nas i nama jedinom i najdražem.

U nastavku dajemo pregled imena naših sugrađana, koji su učestvovali u našem pozivu, dostavili nam fotografije, a Komisija na osnovu broja Vaših lajkova – Vaših reakcija na fotografije, evidentirala kako slijedi:

1. Adis Hrvat – 403 boda
  71. Toni Mirčić – 15 bodova
  72. Toni Mirčić – 13 bodova
  73. Alma Milošević – 12 bodova

Zahvalni smo svima Vama što ste bili i ostali dijelom jedne od naših najljepših ideja pretočenih u projekat pod naslovom „Plavo nebo iznad Vareša“, koje će uskoro biti i publikovano u vidu foto-albuma. U njemu će se naći, pored navedenih fotografija i literarni radovi, koje ste nam poslali. Ovim projektom želimo biti dio neprekidne životne niti koju smo preuzeli od onih prije nas, a koju ćemo u nasljedstvo predati onima koji dolaze. Neka traje život!

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.

Posebnu zahvalnost, svakako, dugujemo našem Osnivaču  - općini Vareš, koja nam daje podršku i dodjeljuje znatna sredstva kako bismo  održali kontinuitet rada te uvijek prepozna vrijednost i važnost naših ideja, koje u vidu projekata, plasiramo kroz javne pozive i time opravdavamo činjenicu  da trajemo evo već šezdeset i četvrtu godinu.