Nastala nam je, evo, šezdeset četvrta godina. Nismo niti najstariji u odnosu na naše susjedne biblioteke u ZDK-u, niti smo najmlađi. No, svejedno, mi, sadašnji kolektiv Biblioteke, dijelimo sudbinu sa našim kolegama, bibliotekarima. Neizmjerno smo zahvalni Vladi ZDK-a, koja nas finansira preko Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK-a. Koristimo priliku da se zahvalimo onima kojima je u opisu posla da koordiniraju radom biblioteka i ostalih ustanova kulture u ZDK-u. Naše redovne komunikacije sa navedenim osobljem rezultiraju obostranim, kvalitetnim rješenjima, koja su neophodna da bismo unaprijedili naš rad te omogućili uvid u isti. Ističemo podršku koju naša Biblioteka ima od strane Resornog ministarstva i njihova nedavna posjeta vareškoj Biblioteci potvrdila je tu konstataciju. Predstavnici Ministarstva gospodin Marinko Tokić i gospođa Indira Heganović, podržali su naš rad svojim dolaskom te u razgovoru s našom direktoricom Ilijanom Gavran-Radojević, dali nove smjernice za buduće projekte. Ono što je najvažnije istaći, to je činjenica da Opća biblioteka Vareš u svojoj 64-oj godini postojanja i dalje nastoji na najbolji način prezentovati kulturnu baštinu ovoga kraja, bogatu povijest te tradiciju rudarenja koja datira još od davnih vremena. Isto tako, ona nastavlja da govori o poznatim ličnostima koji su rođeni u Varešu ili su doselili odnekud u Vareš te svojim radom i ličnim zalaganjem učinili da naš grad bude prepoznatljiv. Mi ćemo u nastavku našeg svakodnevnog "referisanja" na ovoj platformi nastojati da Vas informišemo o svim zanimljivostima, za koje smatramo da bi nekome bili od koristi ili bi sami po sebi predstavljali tzv. "lijepo štivo", ugodno za pamćenje. Mišljenja smo da svaki novi dan u našim životima treba iskoristiti za stjecanje novog znanja, kako bismo bili sretniji, korisniji sebi i drugima te bilježili nove "recke" u našim Dnevnicima, kako ne bismo zaboravili važnost činjenice što živimo. Tako će i naša Biblioteka uz potporu onih koji finansiraju naš rad i naše osnovne egzistencijalne potrebe - Resorno ministarstvo, uz, naravno punu kooperativnost sa našim Osnivačem općinom Vareš i dalje dijeliti sa nama rezultate našega zajedničkog djelovanja, a mi, odavde, o svemu tome izvještavati  na način kako to najbolje znamo. Hvala svima koji podržavaju naš rad i koriste usluge naše Biblioteke.