Poštovani korisnici, dragi naši Varešani širom svijeta - dragi prijatelji,

U prilici smo da zahvaljujući dragom Nenadu Lučiću, koji nam je "poklonio web" stranicu, po prvi put se zvanično oglasimo na navedenoj platformi. To je bio Nenadov rođendanski poklon voljenoj Biblioteci, jedinoj u nas u gradu Varešu, koja je evo već punih šezdeset i tri godine na raspolaganju svim Varešanima i ljubiteljima knjige, koji su bili u prilici ili potrebi da dođu u prostorije nekadašnje "Narodne opštinske biblioteke Vareš" - sada "Opće biblioteke Vareš". Ovim putem se našem ljubaznom Nenadu Lučiću želimo zahvaliti ispred Ustanove te ga, između ostalog, proglasiti  "Počasnim članom Biblioteke".

Odluku o osnivanju naše Biblioteke donio je Narodni odbor opštine Vareš na osnovu Člana 16., 25., 27. i 57. Zakona o bibliotekama ("Sl.list br.43/57 NR BiH) i Čl. 25. Statuta opštine Vareš - dana 04.01.1958.godine, pod brojem 629. U potpisu, predsjednik NOO-a, Ivica Džoja.

Tako smo se mi "rodili" i evo "gazimo" punih šezdeset i tri godine. Smjenjivali su se zaposlenici ove Ustanove i svaki je od njih tokom rada sa korisnicima, ostavljao dio svoje osobnosti, dio svoje duše. Zahvaljujemo im što su ostavili u nasljedstvo nama, sadašnjoj postavi Biblioteke, prebogati i raznovrsni bibliotečki fond s kojim smo ponosni. Pogotovo je važno istaći činjenicu da njim možemo odgovoriti na brojne zahtjeve naših korisnika, koji su u potrebi da istražuju različite oblasti u cilju realizacije brojnih pismenih radova. Također, želimo istaći i ne malu pomoć naših sugrađana kada je u pitanju obogaćivanje knjižnog fonda, kao i neki drugi. Naime, već je duži niz godina postalo praksom da naši Varešani, naše kolege iz susjednih biblioteka, biblioteka  širom BiH, doniraju nam brojne i dragocjene naslove, koji će poslužiti u budućnosti svima nama. Od početnih 2.600 bibliotečkih jedinica, danas naša Biblioteka raspolaže sa oko približno 40.000 bibliotečkih jedinica. U našoj bogatoj, raznovrsnoj građi, korisnici mogu pronaći mnoge i zanimljive sadržaje, koji su namijenjeni onima uzrasta od jedne pa do sto i jedne godine. Pored centralnog odjeljenja, naša Ustanova ima i bogat stručni fond, opremljenu čitaonicu, dječiju igraonicu, arhivsku građu u kojoj su brojni godišnjaci i izdanja Arhiva BiH, zatim časopisi te raritetna građa, pogotovo ona iz perioda socijalističke Jugoslavije i sl. Također, Opća biblioteka Vareš posjeduje i Zavičajnu zbirku, odjeljenje u kojemu je godinama prikupljana pisana, štampana građa o zavičaju i okolini. Zasluge za dosad prikupljenu građu, pripadaju našim brojnim sugrađanima,  Varešanima, koji svakodnevno svraćaju u naše prostorije i svojim prilozima, zatim objavljenim vlastitim izdanjima i sl. ostavljaju trag o tome, kako se voli zavičaj i rodno mjesto; mjesto u kojemu žive, rade stvaraju. Brojni  su oni, koji su svojim trudom učinili da ovo odjeljenje bude prepoznato kao važan segment Ustanove. Ovdje ne možemo zaobići jedno ime u tom smislu, a to je poštovani gospodin Borislav Topalić, koji je po riječima našeg prvog rukovodioca ovog Odjeljenja Krešimira Romića, dao svoj puni doprinos vanrednim angažmanom da zavičajna građa dobije i svoju zvaničnu formu. Zatim, ne možemo zaobići ni činjenicu da je svoja prva izdanja ovo Odjeljenje imalo u vrijeme dok je njim rukovodio naš prvi poslijeratni direktor, koji nažalost nije više među nama - Krešimir Krešo Romić. Bili su to "Vremeplovi", koji su objavljivani punih šest godina.Trenutno, naša Biblioteka prati javne pozive prijavljujući projekte u kojima su pretočene, uglavnom, ideje i potrebe naših korisnika. Na taj način, Biblioteka je u nekoliko prethodnih godina ostvarila brojne pomake u svom radu. Najveću podršku radu, Opća biblioteka ima od: Vlada ZDK-a, Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK-a, koji finansiraju plaće i doprinose na plaće zaposlenim te pripadajućim iznosom za materijalne troškove, zatim Osnivač općina Vareš, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Fondacija za bibliotečku djelatnost Sarajevo, Fondacija za izdavačku djelatnost Sarajevo, Vlada R/Hrvatske, Fondacija ODRAZ, Biblioteke ZDK-a, sugrađani/Varešani širom svijeta, koji svojim pojedinačnim novčanim prilozima pomažu rad ove Ustanove, zatim svi oni koji su prepoznali važnost ulaganja u kulturu i zato nam nesebično pomažu. Ako smo nekoga izostavili, molimo za oprost, jer nam to nije bila namjera.

Pozivamo sve Vas da nam dođete, da se družimo, da sarađujemo.

Uz izraze velikog poštovanja i zahvalnosti na dosadašnjoj saradnji, Vaši: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida.