Ideja da se krene s projektom „Zadržimo u sjećanju Ivicu Matića“ potekla je  iz činjenice našeg neprestalnog traganja za onim što zovemo autohtono, da bismo što uvjerljivije prikazali vareškog čovjeka,  koji je tu rođen, koji je tu odrastao i koji je prve predodžbe o svekolikom ljudskom znanju i ljepotama spoznao tu, u svom Varešu. Jedan od takvih je naš Ivica Matić, rođen u vareškom selu Ivančevo, o kojemu se baš i nije puno znalo. Zato smo došli na ideju da animiramo sve one koji nešto više znaju o njegovom životu i radu te o veličini njegovog profesionalnog bavljenja režijom. Njegovo životno djelo, pored drugih jednako dobrih ostvarenja je dugometražni film „Žena s krajolikom“, gdje su glavni likovi bili čuveni Stole Aranđelović i Božidarka Frajt. Glavni lik u spomenutom filmu je seoski šumar koji je ujedno i slikar naivac. On je u neprestalnom traganju za idealnom  ljepotom  i to onom  u vidu obnažene žene uhvaćene u trenutku kada se njena tjelesna ljepota spaja s prirodom i tako čini jednu izvanrednu kompoziciju. Povedeni tom idejom mi smo htjeli povezati  vareški pejzaž i nebesko plavetnilo koje je ovdje nekako naročito plavo, iznijansirano tako vješto, kao da ga je slikar naivac hotimično učinio tako lijepim i neponovljivim. S obzirom da je spomenuti Matićev film s elementima njegove biografije – jer je Matićev otac, također bio šumar, mi smo posudili upravo taj tzv.“izvod iz Matićeve biografije“ prikazan u filmu i povezali ga s ambijentom u kojemu se Varešani vijekovima rađaju, u kojemu odrastaju ispod nebeskog plavetnila, žive, stvaraju svoja neprolazna djela i tome slično. Htjeli smo, dakle, uhvatiti taj trenutak u kojemu je i plavetnilo, i zelenilo, i predvečernji purpur, kao i sivilo ovih rudonosnih brda. S tom idejom spoja možda čak i nespojivog, mi smo htjeli skrenuti pažnju na naš grad, na njegova prirodna bogatstva, bogatu povijest i naročito ljude koji su tokom bavljenja svojom profesijom, ostvarili vidne rezultate, proslavili svoj rodni Vareš i time zaslužili da ih se s dužnim pijetetom sjećamo.

Svi oni koji bi imali još nešto dodati o životu i radu Varešanina Ivice Matića, neka nam dostave na našu adresu:

Opća biblioteka Vareš, Put mira 2

info.biblioteka@gmail.com

Ljubazno zahvaljujemo, unaprijed! Vaši bibliotekari!

Napominjemo da je u sklopu SFF-a (Sarajevo film festival), već šesnaestu godinu uvrštena i dodjela filmske nagrade, koja nosi ime "Ivica Matić". Naša je želja da ova dodjela jednoga dana bude i u njegovom rodnom gradu Varešu.