Radni sastanak za ovaj 18.10.2021.godine i ovaj put je održan u svom uobičajenom terminu – ranim jutrom. U uvodnom dijelu bijaše dana informacija o sutrašnjoj posjeti aktuelnog predsjednika Upravnog odbora  Fondacije za bibliotečku djelatnost Sarajevo, koja nam je uz Fondaciju za izdavaštvo Sarajevo podržala sve naše dosad aplicirane projekte. U to ime čini nam čast činjenica da ćemo imati priliku iskazati navedenom dobrodošlicu. Za tu prigodu, planirane su određene aktivnosti, koje će provesti zaposlenici Biblioteke uz podršku lokalnih medija. Napominjemo da je, evo, po treći put podržana i naša prijava „Naj korisnik“ u tekućoj godini, pa će sutra dobitniku za 2020.godinu biti uručeno priznanje po ključu – korisnik sa najviše pročitanih knjiga u periodu od 01.01. – 31.12. 2020.godine. Ime dobitnika će biti saopšteno kroz sutrašnji medijski izvještaj, kao i naš, dan poslije. Jako je važno istaći činjenicu da u našoj BiH još uvijek postoje načini i institucije koje se bave izdavačkom i bibliotečkom djelatnošću i da je zahvaljujući njima uveliko podržano domaće izdavaštvo i rad knjižnica, koje u posljednje vrijeme imao itekako vezane ruke po pitanju tehničke opremljenosti biblioteka, preuređenja prostora, obnove knjižnog fonda, kao i stručnog usavršavanja zaposlenika te  korištenje softvera COBISS, koji je od izuzetnog značaja za mnoge biblioteke. Naša Opća biblioteka Vareš, je, također, korisnik ovog softvera još od 2006./2007. godine i zahvaljujući toj činjenici, mi smo danas sa uvedenih 24.350 naslova. To znači da je cjelokupni COBISS obrađeni fond,  dat na uvid korisnicima koju pokriva ova bibliotečka mreža. Ovo je prilika da dugogodišnja saradnja Fondacije i naše Biblioteke bude zaokružena jednom jedinstvenom slikom u kojoj će se prepoznati učinci, koju je ova saradnja proizvela. To je višegodišnji napor bibliotečkog menadžmenta s jedne strane i podrške fondacijskog menadžmenta da udruženi idejom i sredstvima učine dobro i korisno za građane kako Vareša, tako i šire, a posebice vareških učenika, studenata, istraživača te ostalih bibliotečkih korisnika. Sastanak je nastavljen kratkim osvrtom na nedavno sindikalno druženje u Visokom te drugim, jednako važnim informacijama vezanim za prava radnika na naknadu za rad i u vezi s radom. Iz Resornog ministarstva je upućena informacija o aktuelnim javnim pozivima, izvan BiH i prijedlog za izradu i prijavu novog projekta ispred naše Biblioteke. Na kraju je uslijedila informacija u vezi s prošlotjednim prezentovanjem projekta „Sačuvajmo narodno blago Zdrave Stanišića“, gdje su prisutnima izneseni pojedini fragmenti iz razgovora s Zdravom Stanišićem koji trenutno živi u Kanadi i koji je, po riječima naše Direktorice, zadovoljan onim što se projektom htjelo naglasiti. A projekat je zamišljen kao podrška svakom obliku bilježenja rada i stvaralaštva u kojemu se može prepoznati tradicija, folklor, narodni duh jednog kraja, jednog naroda ili više njih. To je priznanje onima koji su bilježili važne događaje za jednu sredinu, neposredno učestvovali u njima i dali svoj lični pečat otimajući tako od zaborava život kojim se nekada živjelo, nego je to sada slučaj. To je onaj život za koji mnogi sada misle da je bio ljudskiji, plemenitiji, sadržajniji i po mnogočemu primjereniji čovjeku, kakvim se Bosanci  i Hercegovci inače predstavljaju, kada se o njima govori u najobuhvatnijem smislu: ljudi široka srca, plemeniti, dobri, druželjubivi, čuvaoci prošlog i ljudskog i , prije svega, čuvaoci tradicije i običaja naroda iz kojega potiču. Opća biblioteka Vareš je, između ostalog, i bogatom Zavičajnom zbirkom, vlasnik rijetkih i raznovrsnih informacija od lokalnog značaja, koju je u svoje doba znalački pokrenuo i dao joj najveći lični pečat, naš Boro Topalić, jedan od najbližih saradnika Zdrave Stanišića. Brojni su ljudi koji su sarađivali s našim Varešaninom Topalićem, a jedan od njih je i naš Krešo Romić, Mila Milićević, Marina Dodik i drugi bibliotekari, saradnici i poštovaoci pisane riječi, a koji su bili u ulozi sakupljača, čuvara i zaposlenika Vareške biblioteke. U to ime, kao zahvala svim tim plemenitim ljudima koji su nas svi ponaosob zadužili da ih spomenemo, u narednom periodu ćemo uraditi jedan osvrt na njihova imena i značaj rada čije tragove pronalazimo listajući pojedine eksponate iz odjeljenja Zavičajna zbirka Opće biblioteke Vareš. Također, u budućnosti, bi trebalo uslijediti još projekata sa idejom očuvanja narodnoga blaga ljudi vareškoga kraja, uz, naravno, napomenu, da i za naše Brgule možemo i trebamo navesti još puno toga novoga i lijepoga, interesantnoga. Makar nam je naš dobri Zdravo tako obećao, jer, on nastavlja svoju misiju, a i mi sa njim podržavajući i njega i sve druge „čuvaoce sjećanja na prošlo, lijepo, dragocjeno“. Dobro nam došli!