Kolektiv Opće biblioteke Vareš je i jutros, kao i svakog radnog ponedjeljka, održao radni sastanak radi dogovora o planiranim aktivnostima za tekuću radnu sedmicu. Radi bolje koordinacije u radu svih zaposlenih, naš Direktor za početak predlaže vrstu i obim posla, koji se kasnije aktivnim učešćem prisutnih, rasporedi po prioritetima i eventualnim rokovima za realizaciju. Jutros su na dnevnom redu bile prijave na aktuelne javne pozive, gdje je fokus dat na podršku mladima, prije svega, zatim očuvanje tradicijskih vrijednosti Vareša i kao treće – uređenje unutarnjeg prostora biblioteke. Kada je u pitanju podrška mladima, planirano je da se za tu kategoriju osmisli novi način uključenja u naše aktivnosti, kao što su to kreativne radionice i sl. Također, razmišljali smo i o jednom posebnom vidu edukacije mladih ljudi i s tim u vezi pripremu za život u budućnosti ispunjen brojnim iskušenjima. Ovdje, prije svega, mislimo da opasnosti od ovisnosti vrebaju svakog mladog čovjeka, jer on ne poznaje dovoljno psihu ljudi koji mogu manipulisati mladim osobama. Nažalost, istina je da nikada neće biti dovoljno znanja kod mladog čovjeka kada su u pitanju ovako ozbiljne teme, za koje se laički smatra da su previše eksploatisane, analizirane, poznate. Na kraju se, ipak, ispostavi da njihovo nedovoljno poznavanje ostavi trajne posljedice na nečiji život. Zato smo smatrali prioritetom rad sa mladim osobama, koje, inače duži vremenski period koriste usluge naše biblioteke. To je uzrast od jedne-dvije godine pa do godina pune zrelosti, a to su one oko dvadesetih/tridesetih. Zaista je ova starosna skala šarolika, kada je u pitanju čitalačka populacija, ali je činjenica da su najbrojniji naši korisnici učenici osnovnih i srednjih škola, kao i studenti. Nadalje, kao druga primarna tema u našem jutrošnjem analiziranju prioriteta u vezi s prijavama na javne pozive, bila je ona koja se odnosila na očuvanje dokumentovane građe o Varešu. Naime, brojni su sakupljači tzv. „narodnog blaga“ u nas pa je izdvojeno nekoliko imena ljudi koji su veliki dio života posvetili ovoj, prije svega, omiljenoj razbibrigi, kojom su se svi spomenuti zanimali s ljubavlju i dušom svojom, pored svog osnovnog zanimanja. Naime, tamo gdje se čovjek duhovno prazni i puni, tamo je uvijek bilo najzanimljivije i to je vrijeme koje u sjećanju ljudi najviše ostaje kao najvažnije u životu, često i najljepše, ali vrlo često i tužno, no sve skupa – nezaboravno. Zato smatramo da su ostaci duhovne kulture jednog naroda jako važni i oni se pamte duže nego ostali, naprosto zato, što su dio nečeg našeg ličnog, ali, toliko bitnog za društvo da su morali preći tu granicu osobnosti. Prikupljena građa koja svjedoči o načinu života ljudi jednoga kraja, običajima; kulturi kraja koja podrazumijeva pjesmu, igru, veselje, žalosti, kreativnost u vezu, pletivu, spravljanju jela, domaćim poslovima, organizaciji života u zajednici i sl., sve su to najtananiji izrazi duhovnosti jednoga čovjeka i društva i zato i najvažniji. Zbog svega navedenog, ovi ostaci duhovnosti, uvijek će biti zanimljivi, kako nama koji se bavimo bibliotekarskim poslom, tako i svima onima koji vole da istražuju zavičajne zbirke. Treća tema vezana za uređenje enterijera biblioteke, tačnije, davanje najboljeg prijedloga za tip police koja bi zadovoljila skučenost prostora i preopterećenost građom, još uvijek je „otvorena kao rubrika“ i svi konstruktivni prijedlozi su dobrodošli. Sastanak je priveden kraju uobičajeno, a to je da se uputi riječ podrške svima onima kojima je zdravlje narušeno zbog kontakta sa korona virusom, ili su, pak, žrtve, neke druge okolnosti, koja je imala za posljedicu pogoršanje zdravlja. Neka je svima sretan i uspješan oporavak.

Očekujemo Vaš dolazak!