Danas je prvi dan Nove godine prema Julijanskom kalendaru, kojeg se pridržavaju srpska, ruska, gruzinska i nekoliko malih pravoslavnih crkava, četiri stare patrijaršije /vaseljenska, jerusalimska, antiohijska i aleksandrijska/ i svi svetogorski manastiri. Poslije Drugog svjetskog rata kod nas se tek devedesetih godina Srpska nova godina javno proslavlja. U noći između 13. i 14. januara /prema Gregorijanskom kalendaru/ kod Srba je običaj da se u krugu porodice i prijatelja dočekuje Nova godina i na trpezu se iznosi od Božića sačuvana glava pečenice i plećka, pola česnice, božićna svijeća i slama.

U ime svih dobrih ljudi kojima je radost drugog i njegova radost, Mi iz naše Ustanove upućujemo Novogodišnju čestitku svima onima koji danas proslavljaju Novu godinu prema Julijanskom kalendaru. Javne, opće ili gradske biblioteke uvijek su bile mjesta kamo su zalazili ljudi željni znanja, informacija, razgovora. Zato i jesmo uvijek tu da biste sa nama podijelili sve ono što cijenite da bi moglo biti predmetom Vašeg interesovanja. Mi smo u ulozi trenutnih „čuvara“ pisanog/štampanog blaga – knjiga (knjižna i neknjižna građa), koja nudi bezbroj informacija, zanimljivosti, zabave – poučnog štiva. Očekujemo Vas i danas kao i u narednim danima Nove godine po bilo kojem kalendaru.

Cijenimo dosadašnju saradnju sa svima Vama te Vaš trud da varešku Biblioteku pomažete na bezbroj načina. Jedan od njih je, svakako, praćenje naših svakodnevnih objava bilo preko naše fb stranice ili nedavno pokrenute web stranice te onim koji zovemo „uživo“, dakle, Vašim ličnim dolaskom u Biblioteku. Nažalost, opasnost od prisustva korona virusa i ovdje, u našem Varešu, u našoj Biblioteci je ono što nikako ne smijemo zanemariti pa u tom smislu i apelujemo da se poštuju upute o korištenju naše i Vaše bibliotečke građe. Naše rukovodstvo je već ranije odlučilo da sve vraćene/posuđene knjige privremeno budu odložene na posebno mjesto i tamo provedu određeno vrijeme, kako se nitko od Vas ne bi doveo u situaciju da dođe u kontakt sa virusom, koji bi se mogao eventualno naći na koricama vraćenih knjiga. Također, određenim postupkom, prije nego li se vrate na police, takve knjige prolaze postupak dezinfekcije i zbog toga smatramo da je svaka opasnost po Vas u vezi s korona virusom, kada je u pitanju korištenje naše bibliotečke građe – isključena. Ovo govorimo, prije svega zbog toga, što naša Ustanova gubi svoju najvažniju ulogu, ako se ne koriste njene usluge davanja na korištenje knjižne građe. Naravno, brojne su i druge naše usluge o kojima smo ranije govorili: istraživanje stručne građe te u tom smislu i korištenje interneta radi pronalaska informacija za izradu pismenih radova, zatim pretraživanje zavičajne građe, časopisa koji se nalaze u našem arhivu, korištenje lektirske građe te s tim u vezi istraživanje brojnih naslova koji se odnose na književnu kritiku. Najveći broj naših dnevnih usluga, odnosi se na rad s korisnicima koji potražuju beletristička izdanja. Trenutno, naša dva stručna zaposlenika imaju najbolji uvid u one naslove koji se najviše potražuju, ali – s obzirom da ujedno vrše i stručnu obradu novih naslova, također, imaju uvid u novopridošlu građu. Oni će Vas s vremena na vrijeme uputiti upravo na te  nove naslove i dati smjernice za ono što je predmetom Vašeg interesovanja. Zato, imate sve razloga da već danas dođete u Vašu Biblioteku i potražite nešto zanimljivo. Čekamo Vaš dolazak.

Kolektiv Biblioteke: Ilijana, Fata, Amerita, Vedrana, Jasmina, Samida